فقط در این سایت
در همه سایتهای دانشگاه علوم پزشکی بابل
تاثیرات مخرب سیگار الکترونیکی بر روی مغز، قلب و ریه جوانان دو شنبه 16 تير 1399 ساعت 11:41
   

به گفته فوق تخصص ریه دانشگاه علوم پزشکی بابل شواهدی مبنی بر اینکه سیگارهای الکترونیکی به عنوان عامل مناسب برای ترک سیگار باشد وجود ندارد.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر حامد مهدی نژاد گفت: مصرف طولانی مدت سیگار الکترونیکی اثرات مخربی بر سلامتی دارد و این روش به مصرف کنندگان تنباکو کمکی نمی کنند تا سیگار را ترک کنند.

دکتر مهدی نژاد فوق تخصص بیماریهای آلرژی، اختلالات تنفسی و ریه بیان داشت: سیگارهای الکترونیکی دستگاههایی هستند که با باتری کار می کنند و مایعی را که معمولا حاوی نیکوتین است ، گرم کرده و تبدیل به بخار قابل استنشاق می کنند.

وی با اشاره به اینکه سیگارهای الکترونیکی در سال 2003 در چین وارد بازار شدند و در سال ۲۰۰۶ به مارکتینگ ایالات متحده و اروپا وارد شدند، اذعان داشت: در بسیاری از مناطق سیگار الکترونیکی به عنوان کالاهای مصرفی و بدون مقررات دولتی وارد بازار شده که ابتدا توسط شرکت های کوچک تولید گردید، ولی شرکت های بزرگ دخانیات آنها را خریداری کرده و در حال تولید و فروش به صورت آنلاین در فروشگاهها هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل در همین راستا گفت: شواهدی مبنی بر اینکه سیگارهای الکترونیکی به عنوان عامل مناسب برای ترک سیگار و یا یک عامل آسیب رسان برای ترک باشد وجود ندارد و مطالعات بیشتری برای ارزیابی ایمنی و عدم آسیب رسانی آن لازم است.

 

فوق تخصص بیماری های ریه با اشاره به اینکه در تمام محصولات تجاری مؤلفه اصلی  مایع تبخیرشده نیکوتین است که از غلظتی بین ۶ تا ۳۶ میلی گرم در هر میلی لیتر برخوردار است، بیان داشت: هرچند بر روی برخی از آنها برچسب عاری از نیکوتین (Nicotin free) دارد اما غلظتهایی از نیکوتین در آنها یافت شده و پروپیلن گلیکول یا گلیسرول و اسانسهای مختلف و فلزاتی مانند قلع ، سرب ، نیکل ،کروم ، منگنز و آرسنیک از دیگر ترکیبات آن می باشند.

 

 دکتر مهدی نژاد تصریح کرد: در بعضی برندها ترکیبات سرطانزا نیز شناسایی شده و میزان استفاده از سیگار الکترونیکی در بین افراد جوان، تحصیل کرده و قشر پر درآمد به سرعت درحال افزایش بوده بطوریکه در سال ۲۰۱۶ این میزان به ۱۱ درصد افزایش یافته است .

 

فوق تخصص بیماریهای ریه افزود: بسیاری از جوانان و افراد بالغ که به سیگارهای الکترونیکی روی آوردند قبلا سیگاری بودند و به امید ترک سیگار به آن روی آوردند و حدود ۱.۲ درصد افراد اصلا سیگار نمی کشیدند.

 

دکتر حامد مهدی نژاد با اشاره به اینکه ممکن است مضرات سیگار الکترونیکی از سیگارهای معمولی کمتر باشد ولی ایمنی آن برای کاربران و اطرافیان آنها مشخص نیست، بیان داشت: این احتمال وجود دارد که بدلیل در دسترس بودن سیگار الکترونیکی و عدم امکان ترک سیگار، آسیب ناشی از نیکوتین موجود در محلول سیگارهای الکترونیکی باعث وابستگی بیشتر شود.

 

دکتر حامد مهدی نژاد بیان داشت: استفاده از نیکوتین در نوجوانی ممکن است خطر ابتلا به اعتیاد به سایر داروها را افزایش دهد، بیان داشت: برخی از مواد تشکیل دهنده سیگارهای الکترونیکی میتوانند باعث آسیب به ریه ها شوند برای مثال اسانسهای موجود در سیگارهای الکترونیکی هر چند برای دستگاه گوارش مشکلی ایجاد نمی کنند ولی قابل متابولیزه شدن توسط ریه نیستند.

وی گفت: نیکوتین دارای برخی از اثرات بالقوه زیان آور بر همودینامیک قلب و عروق )افزایش ضربان قلب و فشار خون(  می باشد و ممکن است عملکرد اندوتلیال عروق را تضعیف و مقاومت به انسولین را افزایش دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه کودکان و بزرگسالان با بلع، تنفس یا جذب مایع سیگار الکترونیکی از طریق پوست یا چشم دچار مسمومیت شده، اذعان داشت: مهمترین اثرسیگار الکترونیکی، آسیب جمعیتی آن است که ممکن است باعث تحریک رفتار سیگار کشیدن بیشتر شود و منجر به ابتلا بیشتر جوانان و بزرگسالان که کمتر سیگار می کشیدند، شود.

 

دکتر مهدی نژاد عنوان کرد: بر طبق آمارهای موجود۷۰ درصد افراد سیگاری تمایل به ترک دارند و ۵۰ درصد جهت ترک تلاش می کنند ولی نرخ ترک سیگار بصورت خودبخود ۱ درصد در سال بوده که با توصیه ساده پزشکان به ترک، نرخ ترک تا ۳ درصد افزایش می یابد و با برنامه های مداخله حداقل نرخ ترک به 5 ٪ تا 10 ٪ افزایش یافته است در حالی که درمان های شدید تر از جمله کلینیک های ترک سیگار، می توانند این میزان را به 25 ٪ تا 30 ٪ افزایش دهند.

وی افزود: استراتژی اصلی برای ترک سیگار شامل مجموعه ای از مشاوره های ترک و درمانهای دارویی است که بعضی از افراد بدون مشورت با مشاور سلامت خود از داروهای بدون نسخه ترک استفاده می نمایند که این نه تنها باعث اثر بخشی محدود داروها می شود بلکه عوارض دیگری مثل افسردگی، اعتیاد به الکل و دیگر اختلالات رفتاری را بهمراه دارد.

فوق تخصص بیماریهای ریه تاکید کرد: ارزیابی استرس ها، برخورد با افراد سیگاری و دوستان و عوامل اجتماعی دیگر قبل از درمان دارویی لازم است و برای یک برنامه خوب ترک سیگار با فوق تخصص ریه و روانپزشک مربوطه مشورت لازم صورت گیرد.

 

روابط عمومی

صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 صفحه بعدی
  ترور شهید فخری زاده نشان از خاری دشمنان قسم خورده ایران است
شنبه 8 آذر 1399 ساعت 12:9
  تولد ۴۷۴۰ نوزاد در سخترین شرایط کرونایی در بابل
شنبه 8 آذر 1399 ساعت 9:57
  همچنان مهمانی‌های خانوادگی بیشترین مکان ابتلا به کرونا در بابل است
شنبه 8 آذر 1399 ساعت 9:55
  دانشجویان در حیطه پژوهش به دنبال کارهای اصیل و ریشه دار باشند
شنبه 8 آذر 1399 ساعت 9:55
  دانشجویان در کنار مطالب علمی، مهارت بالینی را افزایش دهند
شنبه 8 آذر 1399 ساعت 9:54
  ارسال ۶۸۲ مقاله به بیست‌و‌یکمین کنگره سالیانه ملی و هفتمین کنگره بین‌المللی پژوهشی دانشجویان علوم‌پزشکی کشور
شنبه 8 آذر 1399 ساعت 9:53
  آغاز ۲۱مین کنگره سالیانه ملی و ۷مین کنگره بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی کشور در بابل
شنبه 8 آذر 1399 ساعت 9:53
  افتتاح نخستین مرکز نیکوکاری دانشگاهی در سطح استان مازندران در دانشگاه علوم پزشکی بابل
دو شنبه 26 آبان 1399 ساعت 11:10
  کلنگ‌زنی مجتمع فرهنگی ورزشی ویژه دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی بابل
دو شنبه 26 آبان 1399 ساعت 10:44
  بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل در جامعه
شنبه 24 آبان 1399 ساعت 9:58
  مراجعه نزديك به چهل هزار نفر افراد مشکوک و قطعی کرونا در بابل
چهار شنبه 21 آبان 1399 ساعت 10:59
  کلنگ‎زنی اولین محل فرود استاندارد و آشیانه اختصاصی بالگرد اورژانس هوایی بابل
چهار شنبه 21 آبان 1399 ساعت 10:17
  اهدای عضو بانوی ۱۸ساله بابلی جان چندين بیمار را نجات داد
چهار شنبه 21 آبان 1399 ساعت 10:16
  سهم زیادی مهمانی‌های خانوادگی و عروسی‌ها در شیوع کرونا/ عدم رعایت قرنطینه موجب ایجاد موج‌های مختلف کرونا
چهار شنبه 21 آبان 1399 ساعت 8:1
  ۵۵ درصد شهروندان بابلی از ماسک استفاده می‌کنند
دو شنبه 19 آبان 1399 ساعت 12:27
  تقدیر از پزشکان بابلی توسط نظام پزشکی کشور
يك شنبه 18 آبان 1399 ساعت 9:42
  درخشش دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بابل در کنکور کارشناسی ارشد
شنبه 17 آبان 1399 ساعت 11:58
  تمرین دور میزی اعضای سامانه مدیریت حادثه با رویکرد حوادث بیولوژیک
دو شنبه 12 آبان 1399 ساعت 8:37
  مراسم عروسی مدافع سلامت در بیمارستان آیت ا... روحانی
يك شنبه 11 آبان 1399 ساعت 13:1
  تغذیه سالم موجب افزایش ایمنی بدن در برابر کرونا
يك شنبه 11 آبان 1399 ساعت 9:16
  موفقیت دانشجویان پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی بابل در المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور
يك شنبه 11 آبان 1399 ساعت 9:15
  آسیب روانی جدی ناشی از کرونا در زنان ۳ برابر مردان است
دو شنبه 5 آبان 1399 ساعت 8:55
  شیوع بی اختیاری ادراری و اختلالات کف لگن در بانوان
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر آزیتا قنبرپور از عدم مراجعه بانوان به پزشک بدلیل خجالت و عدم آگاهی برای درمان بیماری های بی اختیاری ادراری و اختلالات کف لگن خبر داد.
دو شنبه 5 آبان 1399 ساعت 8:47
  خونریزی غیر طبیعی رحمی یکی از شایعترین علل مراجعه بانوان به پزشکان
دو شنبه 28 مهر 1399 ساعت 11:8
  گزارش ردیابی تماس بیماران مشکوک به کرونا در شهرستان بابل
يك شنبه 27 مهر 1399 ساعت 9:58
صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 صفحه بعدی